Christian Heiden Nielsen, PGA-pro:
"Det är en perfekt bana till semestergolf på alla spelmässiga nivåer. Det är en bra blandning av lätta, korta hål och långa, svåra hål. Speciellt hål 12, 13 och 14 på kanten av klipporna till Atlanten fascinerade mig - och alla andra."
Stig Schwarz, PGA-pro:
"Jag tycker att det är en superbana i fint skick och inte minst med likartade greens. De första 9 hålen verkar kanske lite ordinära, men å andra sidan höjer de sista hålen helhetsintrycket avsevärt, för de bjuder på både stora utmaningar och vacker utsikt."
Steen Milandt, Helsingør Golfklubb:
"Det är inte varje dag man överraskas positivt omkring nya resmål och speciellt inte golfdestinationer. Men efter att ha besökt Porto Santo, en liten portugisisk ö knappt 50 km. norr om Madeira, blev jag väldigt positivt överraskad.
Ön är ännu inte ett känt resmål (för danskar), men jag är överbevisad om att Porto Santo snart kommer att bli det, både för golfspelare och solbadare. Med sina 4 400 invånare är ön inte stor, du kan faktiskt köra ön runt på få timmar.
Där ligger en oupptäckt pärla till golfbana, designad av Seviano Ballesteros, på ön. Det är faktiskt den första banan han designade i Portugal 2001. Med sin vanliga sans för att uttnyttja landskapet, är golfbanan fantastiskt placerad i det vackra landskapet.
European Tour har spelats ett par gånger på banan, och det borde indikera att banan håller viss kvalitet - och det gör den helt klart också. Speciellt greens-områdena håller hög klass och den stora nivåskillnaden, sjöar m.m. gör det till en riktigt bra golfupplevelse. Träningsbanan är välplacerad, och där finns gott om plats.
De första 9 hålen är de "enkla", men det är ju alltid relativt. De sista 9 hålen kräver helt klart en säker golfhand för att komma runt med en hederlig score, och du blir helt klart betagen av den fantastiska utsikten och storslagna naturen. På de tre rundorna jag spelade, var vinden en faktor som helt klart skulle tas hänsyn till när det skulle väljas klubbor och järn. Det blåste från tre olika håll, och det gör att banan blir som tre olika.
Utöver 18-hålsbanan, finns där även en par 3-bana av hög standard. Banorna har två tee's, 807 resp. 999 meter, med stora greens och hål som mäter från 64 till 169 meter.
Jag bodde på Vila Baleira, ett härligt hotell med många möjligheter för aktiviteter och avslappning. Det ligger knappt 100 meter från en fantastisk sandstrand. Hotellet har ett stort inomhus och utomhus poolområde, thalasso spa, wellness och fitnesscenter. Allt är förbundet med vackra gångstigar. Det är helt klart ett resmål som kan rekommenderas, både för golfspelare och andra livsnjutare."
Læs mere om Porto Santo
Golfresor - information
Download scorecard
Download baneguide
Registrering af tee tider før afrejse